Vaka Analizi : Eldeki mevcut kaynakları değiştirmeden daha iyi sonuçlar alınabilir mi? - GES Yönetim Danışmanlık A.Ş.

Posted by | Mayıs 10, 2016 | Genel | No Comments

Vaka Analizi : Eldeki mevcut kaynakları değiştirmeden daha iyi sonuçlar alınabilir mi?

Durum :
Yönetim ekibi, alanlarında uzman, çalışkan, dürüst, birbirlerini uzun yıllardır tanıyan ve güvenen kişilerden oluşuyordu ve hedefleri gerçekleştirmek için özverili bir şekilde çalışıyordu.

Sorun :
Yönetim ekibi çok meşguldü. Analitik düşünme tarzı içinde tüm detaylara hakim olarak işi yürütüyordu. Ast yöneticileri ve personeli yetersiz buluyor, hata veya yanlış yapılabilir gerekçesiyle işi delege etmiyor, yetki ve sorumluluk vermek istemiyordu. Acil ve günlük işler yönetim ekibinin neredeyse tüm zamanını alıyordu. Sürekli, uzun toplantılarla geçen mesai  22:00’den önce bitmiyordu. Karar alma, uygulama ve sonuç alma süreçlerinin uzaması zaman kaybına sebep oluyor ve eldeki mevcut kaynaklar hakkıyla kullanılamıyordu.

Çözüm :
GES Yönetim Danışmanlığı olarak yönetim ekibiyle, etken ve edilgen hareket tarzını dengeleme, acil, günlük, idari işlerle stratejik, uzun vadeli, önemli  işleri dengeleme, işi yapan ve işi yöneten rollerini dengeleme, iş profilini tarif etme, işi yapacak kişinin profilini çıkarma, iş profiline en uygun kişiyi araştırma ve seçme, yetkiyi doğru kişiye verme, ekipte taşları yerine oturtma, daha hızlı hareket etme, uzman körlüğü ile başa çıkma, rol modeli olma, aidiyet bağı kurma, ekibe liderlik yapma, motive etme, yüksek potansiyelli kişileri belirleme ve geliştirme konularında birebir çalışmalar yaptık.

Sonuç :
Yönetim ekibi daha güçlü hale geldi. Karar alma, uygulama ve sonuç alma süreçleri kısaldı. Eldeki mevcut kaynakları değiştirmeden daha iyi sonuçlar aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.