Vaka Analizi : Lokomotif Bir Yönetim Kurulu Başkanı nasıl daha iyi sonuçlar alabilir? - GES Yönetim Danışmanlık A.Ş.

Posted by | Mayıs 10, 2016 | Genel | No Comments

Vaka Analizi : Lokomotif Bir Yönetim Kurulu Başkanı nasıl daha iyi sonuçlar alabilir?

Durum :
Yönetim Kurulu Başkanı (YKB), azimli, yenilikçi, özverili ve çok çalışkan ve başarılı bir lokomotifti. Hedeflere ulaşmak için ekibiyle canla başla, uzun, yorucu ve yıpratıcı mesailer içinde çalışıyordu.

Sorun :
Kurumsal irade bir kişiye, YKB’ye bağlıydı. Bu durum bir lokomotif olan YKB’ye aşırı bir iş yükü getiriyordu. Özellikle kriz, sorun, belirsizlik veya hemen harekete geçilmesi gereken durumlarda ekipte kimse inisiyatif almıyor, YKB ‘nin direktifinin gelmesini bekliyordu. YKB bir nedenle, işin başında değilse veya ulaşılamıyorsa, kurumda zaafiyet başgösteriyordu. Bu da güven, itibar ve zaman kaybına sebep oluyordu.

Çözüm :
GES Yönetim Danışmanlığı olarak YKB ile ekibin lokomotiflik özelliğini yükseltmenin getireceği faydalar, lokomotif kişileri belirleme, birlikte çalışmaya ikna etme, ekibe dahil etme, yetiştirme, yönetme, liderlik yapma, kurumsal devamlılığı sağlama, lokomotif halef belirleme, halefi hazırlama konularında birebir çalışmalar yaptık.

Sonuç :
YKB, ekibin lokomotiflik özelliğini güçlendirdi, lokomotifleri yönetme becerisini geliştirdi, daha fazla lokomotifle daha iyi sonuçlar alıyor. Lokomotif halefi, kurumsal devamlılığı sağlayacak şekilde görevi devralmaya hazır. Kurumun bir kişiye bağlı olma derecesi azaldı. YKB, kendi iş yükünü normal ve sağlıklı seviyeye indirmeyi başardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.